Raccioppi Champ, 5 Other Warriors Place at NJ Tourney!

Minisink Valley traveled into the wrestling rich state of New Jersey on Tuesday and placed 6th in the team race against some top-notch competition at the Cougar Classic held at Kittatinny High School.  The Warriors were led by freshman Michael Raccioppi who won the 106 pound weight class and remains undefeated on the season.  Also placing for the Warriors were Mason Rambrose (2nd @ 113), Devyn Fennell (4th @ 145), Anthony Sannella (3rd @ 182), Luke Durland (4th @ 195) and Shane Hanlon (3rd @ 220).

With six finalists, and no fewer that 10 place-winners, host Kittitinny ran away with the team title.  Although a relatively small tournament in terms of numbers (usually around 10 teams), the Cougar Classic has had its share of superstar individual performers.  Over the past several years, some of the champions of this tournament have included:
        *  Damion Hahn – 2X D1 NCAA Champ for University of Minnesota
        *  Matt Valenti – 2X D1 NCAA Champ for University of Pennsylvania
        *  Will Livingston – 2X D3 All American (Livingston pinned Jordan Burroughs in HS!)
        *  Derek Valenti – NCAA D1 All American at University of Virginia! 
 

Rankings #4….Here We Go!!!!

 The two-pound growth allowance has officially taken effect….holiday tournaments abound….wrestlers getting serious about their 50% weigh-ins….spinkle in a few upsets….what do you get????  You guessed it… our new rankings….enjoy!!!

Wt.          First                       Second                        Third                     Fourth___
99
         Daly (MV)               Vespa (MW)              Rivera (NFA)             Cuccolo (PB)               106       Bastone (NFA)       Raccioppi (MV)        Sweeney (Corn)        Booth (PJ)
113        Stramiello (PB)      Kreider (Corn)         Smoot (MW)              Rambrose (MV) 120       Jackson (Midd)      Mongiello (Wash)   Hodes (RV)                Baum (MW)                 126       Corradino (War)    Brown (Midd)          Derham (NFA)          Andreakis(Wash)            132       Murphy (MW)        Dimler (RV)       

Onteora Goes 4-0; Defends Title at Midnight Madness

Fresh off their debut as the 20th ranked D2 wrestling program in New York, Onteora headed upstate on Friday and successfully defended their title at Oneonta Midnight Madness Duals.  Christian Smith, Kyle Vanvalkenburg, Austin Weigel, and Dustin Mackenzie all went 4-0 for Onteora.  Congratulations to Lou Chartrand and the Onteora wrestling program!

Onteora 42 Oneonta 33                     Onteora 54 Cooperstown 28
Onteora 66 Mt. Markham 12            Onteora 42 Oxford Academy 30

NFA defeats Cornwall 40-27 in historic dual!

Don Blaine, Jeff Cuilty, and Wayne Carroll

For the past 23 years, head wrestling coaches Jeff Cuilty of NFA and Don Blaine of Cornwall have watched their respective teams go to battle dozens of times.  On Thursday, however, they faced each other for the first time as NYS Wrestling Hall of Fame members.  In fact, is was one of the few times ever that Hall of Fame coaches have squared off in a dual meet in New York State.  Coach Cuilty and Coach Blaine, along with long-time Section 9 referee Wayne Carroll, were inducted into the HOF during the NYS Championship Tournament held in Albany last February.

Thursday’s dual meet was won by NFA by a score of 40-27; NFA won 9 of the 15 bouts including two pins and two forfeits.  In a bout between ranked wrestlers at 126 pounds, NFA senior John Derham defeated Cornwall sophomore Brett Johnson by an 8-3 margin.  The anticipated showdown between Cornwall’s Sean Sweeney and NFA’s Johnny Bastone never happened as Sweeney did not dress for the dual meet.      NFA 40 Cornwall 27 

Warwick 54 PJ 25; Connolly beats Muller 2-0, Bedross edges Edwards 3-2

Although the outcome of the dual meet was never in question, there were a few marquee match-ups, as well as a great charity event, which made for an exciting evening of wrestling at Warwick on Thursday.  Proceeds from the dual went to “Pinning Down Cancer.”

On the strength of 4 pins and 4 forfeits, Warwick, the #3 ranked team in NYS, dominated Port Jervis 54-25.  The dual meet, however, did feature two marquee match-ups between ranked wrestlers; both matches lived up to their billing.  At 145 pounds, Warwick’s Shane Connolly defeated Port’s Dylan Muller by a score of 2-0.  Connolly, a 4X Section 9 champion, scored the only points of the match with a takedown at the end of the first period.  At 160 pounds, Warwick’s Ryan Bedross narrowly defeated Travis Edwards 3-2.  The other potential headline match could have taken place at 152 pounds where many in attendance anticipated a showdown between Warwick’s Kyle Weirzbicki and Port’s Bret Sauschuck.  Weirzbicki was injured, however, and did not dress for the dual.  Click below for complete boxscore.

Warwick 54 Port Jervis 25

Five Section 9 Teams Ranked in the Top 20 in New York State!!!!!

The New York State Sportswriter’s Association has released their initial team rankings for the 2011-2012 wrestling season.  It is with great pride that I report the release of these state rankings as there are three D1 Section 9 teams ranked in the top 11 and two D2 Section 9 teams ranked in the top 20!!!  Warwick Valley #3, Monroe Woodbury #8, and Minisink Valley #11 all cracked the large school rankings, while Red Hook #19 and Onteora #20 made the list for small schools.  Congratulations to all these programs…you are putting Section 9 back on the map!!!  Below is the complete list of both the D1 and D2 rankings as compiled by Glen Irving of the Sportswriter’s Association. 

   Large School – D1                                           Small School – D2
1.  Wantagh – 8 (tie)                                                  1.  Phoenix – 3
1.  Shenedehowa – 2  (tie)                                        2.  Fredonia – 6
3. Warwick9                                                        3.  Peru – 7
4.  Fox Lane – 1                                                          4.  Midlakes – 5
5.  Spencerport – 5                                                     5.  Warsaw – 5
6.  Fulton – 3                                                               6.  Greene – 4
7.  Sachem East – 11                                                   7.  Palmyra Macedon – 5
8.  Monroe Woodbury – 9                                   8.  Holland Patent – 3
9.  Longwood – 11                                                       9.  Royalton-Hartland – 6
10. Hauppague – 11                                                    10.  South Jefferson – 3 
11. Minisink Valley – 9                                          11.  Oyster Bay – 8
12. Queensbury – 2                                                     12. BGA – 4
13. St. Anthony’s – CHSAA                                       13.  Locust Valley – 8
14. Connetquot – 11                                                    14.  Hudson Falls – 2
15. Columbia – 2                                                         15.  Beekmantown – 7
16. MacArthur – 8                                                      16.  Holley – 5
17. Eastport-South Manor-11                                   17.  Bayport-Blue Point-11
18.   Brentwood-11                                                     18.  Windsor-4

19.   Indian River-3                                                    19.   Red Hook-9
20.   Penfield-5                                                           20.   Onteora-9
tie   Webster Schroeder-5                                         tie   Duanesburg-2
tie   Union-Endicott-4                                               tie   Corinth-2        

 

Wednesday’s Results

Results from Wednesday’s action as I get them…..

                         Wednesday, December 21, 2011
Tuxedo 48 Millbrook 18     Highland 63 Tuxedo 18
Warwick 60 Kingston 12
NFA 51 Middletown 27
Washingtonville 52 Cornwall 26
Minisink Valley 62 Saugerties 15
Monticello 45 Goshen 36
Red Hook 66 Ellenville 10
Port Jervis 43 Wallkill 42
Monroe Woodbury 59 Valley Central 13

Minisink Valley Youth Wins Warwick Holiday Tournament!

Congratulations to the Minisink Valley Youth Wrestling Program for winning the team title at the 2011 Warwick Holiday Tournament.  With over 325 wrestlers representing dozens of youth programs spanning several states including NY, NJ, and PA, the Warwick Holiday is one of the largest youth tournaments in the state.  

The MV youth grapplers edged out Sparta, NJ by one point!  Collecting individual titles for Minisink were Zack Ryder, Ethan Gallo, Ryan Cherry, Nick Albornoz, Tyler Castro, Connor Greiner, Demetrius Moore, Austin Rambrose, Nick Perdomo, and Ethan Hamilton.  Second place honors for Minisink were earned by  AJ Friccione, Jace Hirsch, Andrew Doty, Austin Oldfield, and Nick Rodriguez.  Third and fourth place finishers for MV included Sofia Macaluso, Tom Perdomo, Jarred Greiner, and CJ Post.

Special “thanks” go out to the Warwick Youth Program for hosting such an outstanding tournament.  Last, but certainly not least, congratulations should go out to every single participant in Sunday’s tournament.  Whether you won every match or lost every match…..the entire Section 9 Wrestling community is proud of all of you!  We admire your effort and your courage….YOU are the future of our sport!!!

Click here for complete tournament results.

New Rankings Released!!!!

With the two pound growth allowance less than one week away, S9 wrestlers are starting to “make their move” towards the weight class of their choice.  Who’s dropping down???  Who’s staying up???  Time will tell…but for now, here are your new Section 9 wrestling individual rankings!

New rankings are announced every Monday evening at 7:00 PM on the Section 9 Wrestling Talk Show at kjbroadcasting.com

 Wt.          First                       Second                        Third                     Fourth___ 99         Daly (MV)               Vespa (MW)              Rivera (NFA)             Cuccolo (PB)               106       Bastone (NFA)       Raccioppi (MV)        Sweeney (Corn)        Booth (PJ)
113        Stramiello (PB)      Kreider (Corn)         Smoot (MW)              Rambrose (MV) 
120       Jackson (Midd)      Mongiello (Wash)   Hodes (RV)                Baum (MW)                
126       Corradino (War)    Brown (Midd)          Derham (NFA)          Johnson (Corn)           
132       Dimler (RV)            Robles (PB)              Ginley (War)              Isales (Corn)  
138       Murphy (MW)        Roth (Corn)             Morse (RV)                Milisci (Wash)
145       Connolly (War)       Muller (PJ)              Fennel (MV)              Curley (MW)               152       Wierzbicki (War)    Sauschuck (PJ)       Sommer (RV)            Voelker (MW)
160       Bedross (War)        Weston (PB)            Vandercliff (MW)     Edwards (PJ)
170       Casey (Wash)          Sause (PB)               DeCarlo (PJ)              Nelson (Midd)     182       Sannella (MV)        Hasan (VC)              Milano (MW)             Sakac (War)
195       Leavell (War)         Edmond (King)       Kelly (MW)                Giese (Corn)
220      Gorelov (War)        Giordano (War)      Winters (Wall)           Ortiz (Midd)       285      Stanley (Saug)       Stauble (King)         Cheeks (NFA)            Corcoran (El-Fa)

***  Click below for a printable version which includes full names and classes ***
                                                            Week 3 Rankings

Section 9 Wrestling Talk Show, Updated Rankings; Tonight @ 7:00

Tune into kjbroadcasting.com tonight at 7:00 for another installment of The Section 9 Wrestling Talk Show.  Tonight’s guest are Port Jervis Coach Eric Hartmann as well as PJ wrestlers Bret Sauschuck and Travis Edwards.  Mike and Tim will review the week that was, preview the week that will be, and, of course,  release their new rankings!