Minisink Wins Colonie Tourney

Minisink finished the Colonie Dual meet tournament with a perfect 9-0 record to take home first place honors.  The Warriors were led by freshmen Gerard Daly (99) and Michael Raccioppi (106) who both finished the tournament with 9 wins.  Anthony Sannella (182/195) finished 8-1 while Nick Truglio (126), Devyn Fennel (145), and Frank Mayo (170) all finished 7-2 for the tournament.  Special congratulations go out to Hudson Falls’ 160 wrestler Aaron Dudley who recorded his 200th career victory at the tournament.  Congratulations Aaron!

Minisink Starts 5-0 at Colonie

Minisink Valley went 5-0 on Saturday at the Colonie Duals highlighted by a dramatic 32-30 victory over Queensbury.  Queensbury, a perennial Section 2 power, returned nearly their entire team from last year which finished ranked # 7 in the state according to the sportswriter’s poll.  The Warriors also had victories over Ravena, Ketham, Colonie, and Scotia.  Gerard Daly, Michael Raccioppi, Nick Truglio, and Anthony Sannella finished the day 5-0 for Minisink.  Day two of the tournament begins 9:00 AM on Sunday when the Warriors will take on Burnt Hills, Division, Rocky Point, and Hudson Falls.

Cortland Wins Messiah Petrofes Invitational; James, Signorelli Place

SUNY Cortland captain Justin Signorelli (Highland, 2009)

SUNY Cortland’s Wrestling squad, ranked 8th nationally in DIII, scored 165.5 points to win the Messiah Petrofes Invitational on 12/3.  Contributing to the Red Dragon’s success were two former Section 9 wrestlers.  Corey James (Kingston, 2009) placed 6th at 285 lbs while team captain Justin Signorelli (Highland, 2009) placed 7th at 165 lbs.  Click here for article fron SUNY Cortland’s website including full brackets.  Great job guys!

Franco, Hofstra Take Down Army

Hoftra's Jamie Franco (MW, 2009)

Hofstra won eight of ten matches en route to a 27-6 victory over the Army Black Knights on Thursday at a match held in Christl Arena, West Point.  2009 Monroe Woodbury graduate Jamie Franco, a red-shirt sophomore for Hofstra, recorded a 2-1 victory over Army’s Jordan Thome at 133lbs.  Thome was a national qualifier last year and has been ranked in the top 20 in the nation at 133 in some polls.  Click here for complete story including box score.

Warwick Retains D1 Title with 39-38 Victory Over MW; Red Hook Defeats Onteora 38-36 For D2 Crown

Congratulations to Warwick (D1) and Red Hook (D2) for earning titles at last night’s Section 9 Duals held at Newburgh Free Academy.  Spectators were treated to an exciting evening of wrestling as both title matches were determined by the final bout.  Fans also witnessed an individual milestone victory an Pine Bush sophomore Johnny Stramiello recorded his 100th career victory.  Congratulations Johnny…great job!

Below is a match-by-match summary of all of last night’s action.  Click on the team score for box scores.

D1 Final:  Warwick 39 Monroe Woodbury 38
Shane Connolly’s first period pin over Monroe Woodbury’s Drake Barczak at 145 lbs.  lifted Warwick to their second consecutive Section 9 Duals title.  Connolly, a 4X Section 9 Champion, did exactly what what was needed to secure the team victory because Warwick was trailing by 5 points going into his match, the final bout of the evening!  Monroe Woodbury had taken the lead in the previous bout thanks to Tom Murphy’s technical fall victory over Tom Wightman  at the 5:02 mark.  Although Connolly’s pin secured Warwick’s victory, the most exciting and perhaps the most important bout of the finals occured at 160 pounds where Warwick’s Ryan Bedross defeated MW’s John Vandercliff by a 7-4 margin.  Trailing 4-2 with less than 15 seconds remaining, Bedross scored a take-down and 3 near-falls points using his signature spladle!  Warwick also received pins from Justin Corradino(126), Joe Ginley(132), Kyle Wierzbicki(152), Pavel Gorelov(220), and Chris Giordano(285).  The Crusaders received pins from Vinny Vespa(99), Anthony Milano(170), and Rob Kelly(195).

D2 Final:  Red Hook 38 Onteora 36

Red Hook wrestlers recorded 3 pins and a technical fall in their last four bouts to cap off an amazing comeback to win the Division 2 Section 9 Duals title.  Red Hook received pins from Declan Dwyer-McNulty(113), Aaron Barkstrom(126), Matt Rauch(132), Luis Garcia(138), Cameron Tondini(182), and a techical fall from Ricky Treu(145).  Onteora got pins from Avery Leighton(120) and Austin Mowery(170).

D1 Semifinal:  Warwick 60 Pine Bush 21

Although the final score of this semifinal was lopsided, this D1 semifinal was not without drama.  To begin with, Pine Bush sophomore and 2X defending Section 9 Champion Johnny Stramiello recorded his 100th career victory.  Stramiello’s milestone victory came via pin against Warwick’s Alex Bharath at the 1:19 mark in the 113 pound bout.  In the most anticipated bout of the match, Warwick’s Ryan Bedross defeated Pine Bush’s Chris Weston by a 2-1 margin at 160 pounds.  The match also featured three other bouts pitting ranked opponents against each other.  Pine Bush’s AJ North pinned Warwick’s Matt Greenlaw at the 1:04 mark at 106 lbs.  At 132 pounds Warwick’s Justin Corradino pinned Pine Bush’s Jordan Robles at 2:26, and at 170 pounds Pine Bush’e Patrick Sause earned a 7-3 decision over Warwick’s Andy Sliter.

D1 Semifinal:  Monroe Woodbury 33 Minisink 29

Arguably the most exciting dual of the evening was this semifinal between #2 seed Monroe and #3 seed Minisink.  The match featured major upsets, last-second / OT victories, as well as a few showdowns between ranked opponents.  The match only had 5 bouts determined by pin fall, the fewest of any dual of the night.  In the biggest upset of the S9 Duals, Minisink Valley’s Devyn Fennel defeated Monroe Woodbury’s Tom Murphy 9-4 at 145 lbs.  Murphy was a Section 9 finalist last year and his only previous loss this year was to a 2011 state finalist (Danny Ventura, Fox Lane).  Another major upset occurred at 160 pounds where unheralded Minisink Valley senior Jake Hoffman defeated 2X Section 9 place finisher AJ Voelker.  Fans were treated to back to back “barn-burners” at 113 and 120 pounds.  At 113, Monroe’s PJ Smoot scored a last-second take down to secure a 6-4 victory over Minisink’s Mason Rambrose.  It took 3 OT periods to determine a winner at the 120 pound showdown between MW junior Alex Baum and MV freshman Chris Truglio.  Baum scored a last second reversal in the 2nd ride-out period to earn a hard-fought 5-3 decision.  In other matchups between ranked wrestlers, Gerard Daly(MV) defeated Vinny Vespa(MW) 4-0 at 99, Frank Mayo(MV) beat John Vandercliff(MW) 3-2 at 170, and Anthony Sannella(MV) decisioned Rob Kelly(MW) at 195.          

Top 4 Seeds Advance at Section 9 Duals

The top four seeds all advanced to the semifinal round of this year’s Section 9 Duals Championship tournament.  In preliminary action at the Middletown site, Middletown defeated Port Jervis by a score of 48-37 while Saugerties defeated Kingston 35-29.  In the quarterfinal round, Middletown was defeated by 3rd seeded Minisink Valley 58-24.  Saugerties did not fare much better in their quarterfinal against #2 seed Monroe Woodbury losing to the Crusaders by a score of 58-18.  Click here for the individual results from the Middletown site.

At the Pine Bush site fans were treated to an exciting preliminary match between Cornwall and Valley Central eventually won by the Dragons by a 39-30 score.  In the other prelim, NFA overmatched Washingtonville 51-32 to advance to the quarterfinal round.  The quarterfinals went according to seed as #1 Warwick beat Cornwall 52-21 and #4 Pine Bush defeated NFA 43-30.  Click here for individual results from the Pine Bush site.

Day 2 of the Duals begin Wednesday at NFA with semifinal action getting under way at 5:30.  The semifinal match-ups are #1 Warwick vs. #4 Pine Bush and #2 Monroe Woodbury vs. #3 Minisink Valley.  The Division 1 and Division 2 (Onteora vs. Red Hook) finals will start at approximately 7:00PM.  Good luck to all of the teams!

New Rankings are out!!!!

With one weekend of wrestling in the books, it’s time to udate the 2011-2012 Section 9 Wrestling rankings.  We are still doing a combined D1 and D2 rankings for the next few weeks.  We will also begin to post team rankings within the next few days.   Here they are!

Wt.                   1st                             2nd              _           3rd_____   ___4th_____
99          
Vespa(MW)                 Daly (MV)                  Cuccolo(PB)           Greenlaw(War)        
106         
Raccioppi(MV)           Sweeney(Corn)         Booth(PJ)               North (PB)
113         
Stramiello(PB)            Krieder (Corn)          Bastone (NFA)       Baum (MW)
120        
Ginley (War)               Rambrose(MV)        Jackson (Midd)       Mongiello(Wash)
126        
Hodes (RV)                  Januszkiewicz(NP)  Gomez (Mont)         Lendle (VC)
132        
Corradino(War)          Dimler (RV)               Robles (PB)             Brown (Midd)
138        
Connolly (War)           Murphy (MW)           Morse (RV)             Muller (PJ)          
145         
Wierzbicki (War)       Roth (Corn)               Voelker (MW)         Cuilty (NFA)
152         
Sauschuck (PJ)          Sommer (RV)            Weston (PB)            Edwards (PJ)
160
          Bedross (War)            Sause (PB)                 DeCarlo (PJ)           Vandercliff (MW)
170
          Casey (Wash)             Nelson (Midd)           Sliter (War)             Mayo (MV)
182        
Sannella(MV)              Milano (MW)            Mentz (Saug)           Sakac (War)
195
          Leavell (War)             Hassan (VC)             Kelly (MW)              Gagnon (Corn)       
220
         Gorelov (War)             Edmond (King)        Giordano(War)       Winters (Wall)
285        
Stanley (Saug)             Stauble (King)          Cheeks (NFA)         Corcoran (Eld-Fall)

                      ****Printable version including full names and classes click below.****

Section 9 Wrestling Rankings – Week 1

archives

Section 9 Wrestling Talk Show Airs Tonight!!!!

Make sure you tune in tonight for the 2011-2012 debut of the Section 9 Wrestling Talk Show.  The show can be enjoyed live at kjbroadcasting.com tonight at 7:00.  Tonight’s guests include Section 9 Wrestling Chairman Jeff Cuilty as well as Pine Bush graduate and current Assistant Coach for Army Wrestling Terry Madden.  Tim and Mike will also review the weekend tournaments, preview the Section 9 Duals, and release the new Section 9 Wrestling Rankings! 

Section 9 Duals – Division 1 Preview

After a weekend full of exciting, early season tournaments, it’s now time to determine who is going be crowned the 2011-2012 Section 9 Dual Meet Champions!  The Division 1 tournament is set to get underway on Tuesday December 6th at two different sites:  Pine Bush and Middletown.  The D1 semifinals and finals, as well as the D2 finals, will take place on Wednesday December 7th at NFA.  Click here  for a complete tournament schedule.  Below is a preview of this year’s D1 tournament.

Pine Bush site:

In what can prove to be a very interesting match, Cornwall will take on Valley Central in one of the prelims. Cornwall has a very solid core of returning wrestlers including 2011 state qualifiers TJ Kreider and Luke Roth as well as 2010 S9 runner-up Sean Sweeney who missed last year due to injury.  Valley Central may be the surprise of this year’s tournament.  After a “down” 2010-2011 season, the Vikings started this year’s campaign by going 7-2 at the Tiger Duals in Kingston this weekend including wins over Pine Bush and Middletown.

The winner of the Cornwall/VC dual earns the right to take on defending champions and #1 seeded Warwick.  The Wildcats have started their season in convincing fashion on Saturday by winning the very competitive MacArthur Tournament.  The Warwick squad returns five Section 9 champions from last year led by 4X champion Shane Connolly.

The other preliminary match at the Pine Bush site pits Washingtonville against NFA. Newburgh’s numbers are a bit down this year however Head Coach Jeff Cuilty is hopeful the team will be competitive by season’s end.  NFA will be led by S9 runner up Johnny Bastone as well as third place finisher Terrence Cheeks.  Washingtonville is another team that is a hoping to make progress this year and they will be led by Colin Casey.  Casey had an outstanding weekend at the Tiger Duals including victories over Middletown’s Kirk Nelson and Pine Bush’s Patrick Sause.

The Washingtonville/NFA victor will take on fourth seeded Pine Bush.  Pine Bush was 6-3 at Kingston this weekend including a 48-33 victory over Washingtonville on Sunday.  Pine Bush is anticipating a very good season and will be led by a solid core of returners including 2X Section 9 Champion Johnny Stramiello, Jordan Robles, Chris Weston, and Patrick Sause.

Middletown site:

The first preliminary match will have host Middletown taking on Port Jervis.  Due to the late football season (Erie Bell game played on Thanksgiving Day), both teams are off to a late start this season. Middletown, however, was able to get some matches under their belt this weekend in Kingston and went 6-3.  The Middies will be led by Kirk Nelson, Donald Brown, Jordan Jackson and Blaize Smith.  Port Jervis is also blessed with a solid core of returning wrestlers including Dylan Booth, Dylan Muller, Travis Edwards, Bret Sauschuck, and Dan DeCarlo.

The winner of Port/Middletown will take on third seeded MinisinkValley.  The Warriors graduated four state qualifiers but are confident they will have a successful season behind a young, well-balanced, and tough team.  Minisink will be led by returning S9 Tournament place winners Gerard Daly, Mike Raccioppi, Mason Rambrose, and Anthony Sannella as well as Nick Truglio, Kenny Lumbrazo, Devyn Fennell, Frank Mayo, and Shane Hanlon.

The final preliminary match of Day 1 will be Saugerties against Kingston.  Both teams were at the Kingston Tiger Duals this weekend however they did not wrestle each other.  This match will be highlighted by a rematch of last year’s Section 9 285 pound final with Saugerties’ Ethan Stanley taking on Kingston’s Seth Stauble. Stanley won last year’s final, however both wrestlers went to the states after Stauble received an at-large entry.

The Saugerties/Kingston winner will have to take on a very high-caliber squad from Monroe Woodbury.  The Crusaders will be led by a host of returning S9 Tournament place finishers including Vinny Vespa, Alex Baum, Tom Murphy, AJ Voelker, John Vandercliff, and Anthony Milano.

Good luck to all of the teams….let’s get it on!!!